Ergül Kadın Çiftçiler Gününü Kutladı - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Ergül Kadın Çiftçiler Gününü Kutladı SİYASET

Ergül Kadın Çiftçiler Gününü Kutladı

Ergül Kadın Çiftçiler Gününü Kutladı

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, “Tüm kadın çiftçilerimizin 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar gününü kutluyorum” dedi.

Ergül, 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Onlar gösterdikleri bu özveri çalışmaları sonucunda Türk tarımı için en değerli dinamiklerden biri olduğunu ispatlamışlardır.  Ülkemizde Kırsal kesimde kadınların günlük yaşamda ve tarımsal faaliyetlerdeki işlerinin çeşitliliği ve çokluğu nedeniyle büyük bir yükü omuzlamaktadırlar. Kadınlarımız yeri geldiğinde tarlada traktör kullanmakta, tohum ekmekte, yeri geldiğinde ürününü hasat etmekte, hayvanlarına bakmakta, kısacası tarımın her alanında çalışmaktadır. Ama maalesef Tarım da çalışan kadınların bir çoğu sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değiller” dedi.

Ergül ayrıca şunları kaydetti: “Bunun yanı sıra teşvik edici yatırımlarda yapılmamaktadır.  Türkiye’de çalışan kadınların 4’te 1’i tarımda. Ülkemizde demokrasinin güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önleyebilmemiz için, ilk önce kırsal kesimdeki çiftçi kadınları harekete geçirmemiz ve onları güçlendirmemiz gerekmektedir. Yerel yönetime büyük görev düşmekte . Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyelerin katkılarıyla tarıma destek vermeliler. Bunun ilk ve en önemli yolu da, yıllardır ihmal edilmişliklerinin bir gereği olarak, yapılan desteklemelerde, projelerde ve kredilerde kadın çiftçilerimize pozitif ayrımcılık uygulanmasıdır. Gelişmiş ülkelerin en önemli özelliği, kadın ve erkeklerin tüm hak ve özgürlükten eşit yararlanmalarına fırsat sağlayacak politikalar üretmeleri ve uygulamalarıdır. Kadın çiftçilerimizin de gelir güvencesinin sağlanması zorunludur.”

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz