SAKARYA YAZARINA SAHİP ÇIKMALI - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
EDİTÖR YORUMU

EDİTÖR YORUMU

haber@adayorum.com

SAKARYA YAZARINA SAHİP ÇIKMALI

SAKARYA YAZARINA SAHİP ÇIKMALI

EDİTÖR YORUMU

Geçtiğimiz günlerde Ankara’dan bir arkadaşım aradı. Sakarya’da bir kitabevinin kapanacağını söyledi ve destek olabilir miyiz diye sordu. Sorduğu kitabevi, hemşerimiz edebiyat ustası Necati Mert’in Gelişim Kitabevi’ydi.

Necati hoca birçok önemli esere imza attı, ilk akla gelenler, hacimli Sait Faik Biyografisi, Memleket Kitabevi, Hikayem Adapazarı ve Büyükşehir’in yayınladığı Bağ Çorbası ile Şehir ve Ada kitapları herkes tarafından beğenilmişti.

Bu arada Büyükşehir Belediyesinin de hocayı ziyaret edip desteğini gösterdiğini duyduk. Diğer kurum ve kuruluşların da bu zor zamanda hocayı ziyaret edip desteklemelerini bekliyoruz.

Hoca son zamanlarda sağlık sorunlarıyla uğraşıyor. Bilindiği gibi böyle değerler ve şehir kültürü kolay oluşmuyor. Yazarlarıyla, sanatçılarıyla ve sporcularıyla bir şehir ancak kimlik kazanabiliyor. Bunu önemsememiz gerekiyor.

Hatta Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencileri gruplar halinde hocayla tanıştırmalı. Şehrimizde yaşayan böyle çok yönlü yazarların varlığından gençlerin haberdar olmaya hakları var.

Şehirdeki kurumlara böyle zamanlarda büyük görev düşüyor.

Necati Hoca Gelişim Kitabevini kapatıyor ancak umuyoruz ki yazmaya devam edecek. Sakarya yerel kültürü ve tarihi açısından son derece önemli çalışmalara imza atmış bu ustayı yalnız bırakmamalıyız.

Mesele sadece dükkana gidip bir kitap almak değil. Aynı zamanda şehrin değerlerine sahip çıkmak. Eğer bu değerlere sahip çıkabilirsek, bu isimlerin gelecek nesiller tarafından da tanınmasını sağlayabilirsek işte o zaman Sakarya’da bir şehir kültüründen söz edebiliriz.

Hadi hep beraber hocanın yanında olalım. Onu ziyaret edelim. Sağlık sorunlarıyla boğuştuğu bir dönemde yanında olduğumuzu göstererek onun moralini yükseltmesine katkı sağlayabiliriz.

Türkiye’nin dört bir yanından sanatçılar, yazarlar, gazeteciler Necati Mert ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Şehir dışından bu denli yoğun bir ilgi söz konusuyken bizim, Sakarya olarak bu duruma kayıtsız kalmamız beklenemez.

Bu bizim hem hocaya hem de şehir kültürüne bir borcumuzdur.

Sanatçılar kolay yetişmiyor.

Her şehir bizim kadar da şanslı değil, şükür ki Necati Mert gibi değerlere sahibiz.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar