DP’den Tarım Eleştirisi - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
DP’den Tarım Eleştirisi SİYASET

DP’den Tarım Eleştirisi

DP’den Tarım Eleştirisi

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, “Sakarya’nın iki önemli gelir kaynağı olan tarım ve hayvancılıkta verimlilik her geçen gün daha da azalıyor” dedi.

Ergül yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

Artan girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçi, yıllardır ektiği ürünlerden vazgeçip, daha az maliyetli ürünlere yöneldi. 2019 üre gübre fiyatı kg 1.75 iken, şimdi ise 2.20 TL oldu. Aynı şekilde mazot ve diğer girdi maliyetlerde yüzde 70’e varan zamlar yapıldı. Sakarya Ovasında yetişmekte olup ülkemizin tüketimine yetmekte olan Ayçiçeği, Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Salatalık, Kabak, Patates, Kuru Soğan ve Şeker Pancarı gibi ürünlerimiz, yerel yöneticilerimizin tarafından verimli topraklarımızı gelecek nesiller düşünülmeden imara açılması neticesinde bu ürünlerimizi yurt dışından ithal eder durumuna geldik. Çok değil bundan 20 yıl önce Dünyada kendi kendine yeten 7 tarım ülkesinden biri olan ülkemiz, bugün tüm tarım ürünlerini hatta saman dahi ithal eder duruma geldi.

Bugünkü tabloya baktığımızda Sakarya topraklarının yüzde 1.40 ı çayır mera, yüzde 45 i 2.200.400 dekar alanın tarıma elverişli olduğunu, bunun 93.000 dekar alanın sulanabilir durumda olmasına rağmen 20.192 dekar alan sulanabildiğini. Kalan 72.808 dekar alan maddi imkansızlıklar nedeni ile sulanamamaktadır. Merkezi hükümet ve yerel yöneticilerimiz buna en kısa zamanda çözüm bulmalıdırlar. İlimizde tarım işletmelerinin küçük ve arazilerin parçalı oluşundan dolayı sürdürülebilir üretim yapılması her geçen gün zorlaşmaktadır. İlimizin simgelerinden olan Şeker pancarı 2009 yılında 48 bin 620 dekar iken 2019 yılında ise 3 bin 810 dekara, Ayçiçeği 2009 yılında 39 bin 413 dekar iken 2019 yılında 37 bin 980’dekara. Mısır ise 2009 yılında 472 bin 915 dekar iken 2019 yılında 353 bin 070 dekara,  Buğday’ da ise 2009 yılında 202 bin 960 dekar iken 2019 yılında 104 bin 718’ dekara gerilediğini görüyoruz. Bu verilerden görülmekte olduğu gibi ekilen tarım arazilerimiz her yıl azalmakta olup, önümüzdeki 10- 15 yıl içerisinde güzelim Sakarya ovamızda tarım yapılan alanlar yok denilecek kadar azalacak. Dışarıya bağımlılığımız artacaktır.

Sakarya’nın tarımının ve hayvancılığı daha da ileriye dönük sürdürülmesi için yerel yönetimlerin büyük desteği gerekmektedir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu et, süt ve bal gibi ürünleri halka uygun fiyatlarla satışa sunmak yerine çiftçilerimize destek vermeleri gerekir. Ürünlerin satışlarını yerel yönetimlerin görevi değildir. Yerel yönetimler öncelikle kırsalın, kırsaldakinin taşınmazına kesinlikle müdahale etmemeli ve bunu ranta çevirecek düzenlemelere girişmemelidir. Çiftçiye, küçük üreticiye maliyeti düşürecek katkılarda bulunulabilir. Kooperatifler desteklenebilir. Kırsaldaki, tarımdaki kadınlara yönelik pazar alanları, ürün geliştirme eğitimleri ve fırsatları verilebilir.  Kırsaldaki, tarımdaki gençler için eğitim-yayım programları, tarım dışı istihdam alanları oluşturulabilir. Belediye kendi tükettiği ürünleri kırsaldan temin edebilir, böylece üreticiye katkıda bulunabilir. Belediyeler çiftçilerin, küçük üreticilerin, kadınların ürünlerini satabilecekleri, değerlendirebilecekleri satış alanları, pazar yerleri oluşturabilir. Sel su baskınlarına karşı drenaj kanalları ve sulama kanalları yapabilir. Nasıl ki Kazımpaşa Gökçeören gölündeki suların tahliyesi için pompalar koyulduğu gibi diğer bölgelerde de çalışmalar yapılmalıdır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yüce ‘Yeni Tarım Anlayışı’ ve ‘Modern Tarımsal Üretim’ denilince akla ilk Sakarya gelecek diyor.  Sayın Yüceye buradan soruyorum seçimlerin üzerinden 16 ay geçti çiftçilerimize hangi destek sağlandı Birçok ilimizde tohum desteği verilirken ilimizin ekonomisinin yüzde 30 tarıma dayalı olmasına rağmen neden destek sağlanmadı, hangi sulama kanalı, hangi drenaj kanalı yapıldı. Söğütlü’de tarım arazisine yapılan binalar ile ilgili işlem yapıldı mı. 2 adet şirket kurup, 100 dekar alana kenevir ekmek ile Sakarya tarımda marka şehir olmaz, olamaz. Nerede Sakarya’nın kabağı, nerede patatesi, nerede soğanı, nerede ayçiçeği, nerede buğdayı bunların hepsini yetiştiriyor ve Ülkemizin ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyorduk. Ne oldu bu ürünler.? Bunların bir çoğunu ithal ediyoruz. İnşallah sayın başkan bu konularda Sakarya kamuoyunu bilgilendirir.

 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz