Doğançay Şelalesi turizme kazandırılacak - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Doğançay Şelalesi turizme kazandırılacak GÜNCEL

Doğançay Şelalesi turizme kazandırılacak

Doğançay Şelalesi turizme kazandırılacak

Geyve ilçesinde bulunan Doğançay Şelalesi'nin turizme kazandırılması planlanıyor. Yetkililer şelaleyi turizme kazandırma projesi kapsamında şelale çevresinde çeşitli incelemelerde bulundu.

Sakarya'nın Geyve ilçesi Maksudiye Mahallesinde bulunan Yeşil doğası ve buz gibi suyu ile doğaseverler ile çok sayıda trakingçinin uğrak noktası olan Doğançay Şelalesinin turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda Geyve Kaymakamı İlyas Memiş,  Doğançay Deresi üzerinde Maksudiye Mahallesinde bulunan "Tabiat Anıtı" Doğançay Şelalesinde, şelale ve çevresinin turizme kazandırılabilmesi için incelemelerde bulundu.

Kaymakam İlyas MemişTalimat Verdi

Programa Kaymakam İlyas Memiş ile birlikte Sakarya Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürü Mehmet Yurtgan, Geyve Orman İşletme Müdürü Celalettin Kaba, Geyve Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Adnan Yalçın, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ve Kaymakamlık Proje Yetkilisi Yavuz Şengül, Doğançay Mahalle Muhtarı Murat Çınar katıldı.

Kaymakam İlyas Memiş; İlçemizin ve ilimizin doğal güzelliklerinden olan şelaleye ulaşabilmek için gereken alt yapıyla ve ziyaretçilerin dinlenme alanlarıyla ilgili ihtiyaçları yerinde inceleyip teknik ekipten bilgiler alarak yapılacaklar hakkında talimat verdi.

Bölgenin Doğa Harikası Doğançay Şelalesi 

Sakarya'nın Geyve ilçesinde yer alan ve bölgenin en nadide bakir yerlerinden olan Doğançay şelalesi Sakarya İl Merkezine 20  Geyve ilçe Merkezine 17 km uzaklıkta bulunuyor. Şelale yemyeşil ormanlar içerisinde Doğançay Deresi üzerinde bulunmakta olup, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2013 yılında "Tabiat Anıtı" ilan edilmiştir.

Şelalenin deniz seviyesinden yüksekliği ise 600 mt. olarak göze çarpıyor. Bozulmamış doğasıyla görsel bir şölen sunan Doğançay Şelalesi son yıllarda İl içinden ve il dışından gelen ziyaretçiler ve yabancı turistler tarafından son yıllarda yoğun bir şekilde ziyaret edilmesi ile dikkatleri çekiyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

MUSTAFA YAVUZ19 Ağustos 2019, Pazartesi - 14.09

17 Ağustos 2019 tarihinde istanbuldan misafirlerimle gittik. Haberin yapıldığı 17 Mayıstan buyana bir şey yapılmamış gözüküyor. Kimse gelmesin isteniyorsa sıkıntı yok ama kültür, turizm deniyorsa hikaye asfalt yolun bitiminden aşağıya yağmurların bozduğu yollar. ayrıca özel mülk müdür bilmiyorum. vatandaşın kurduğu gözlemeci hadi işletmeci ise resmiyet nerde. iki tane resmi bir levha yok. fındık bahçesinin içinden geçiyorsun. kişinin yeriyse orman işletmesi niye yol açmaz. vel hasıl yer o kadar güzelki sanki karadeniz bölgesi. ama onun dışında orman işletmesi tarafından tabiat anıtı ilan edilmiş. yahu zaten orada herşey zaten tabiat anıtı. ha sen bir isim koyuyorsan koyduğun isme göre hizmet et. hiç iyi değil hiç yazık.