CHP'de il kongresi öncesi bu tartışılıyor! - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
CHP'de il kongresi öncesi bu tartışılıyor! SİYASET

CHP'de il kongresi öncesi bu tartışılıyor!

CHP'de il kongresi öncesi bu tartışılıyor!

CHP İl Kongresi’ne ilişkin merak edilenler sıralamasında, kimler aday sorusundan sonra seçimin çarşaf liste ile mi, yoksa blok liste ile mi yapılacağı.

CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, kongre süreci başlamadan önce yaptığı açıklamada il kongresinde seçime  çarşaf liste ile gidilmesinden yana olduğunu ve bu yönde tavır alacağını belirtmişti.
  CHP İl Başkanı Isır’ın yanı sıra partinin önemli isimlerinden Özgür Arık da, tüm ilçe kongrelerinde çarşaf liste çağrısında bulunmuştu.
 Son olarak CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da Serdivan kongresinde seçimin çarşaf liste ile yapılmasından yana olduğunu açıklamıştı. Grup Başkanvekili ve İl Başkanı’nın bu söylemlerinin ne kadar etkili olacağını kongre günü netleşecek..Ancak seçime çarşaf listeyle gidildiği takdirde başkanlık için olmasa bile yönetim ve urultay delegeliği için hiç konuşulmayan isimlerin aday olabileceği ve kıran kırana bir seçimin yaşanacağı ifade ediliyor. 

GENEL MERKEZ ÇARŞAF LİSTE DEMİŞTİ

CHP Genel Merkez yönetimi tarafından hazırlanan  ilçe kongreleri öncesinde hazırlanan  ve tüm il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen genelgede ilçe kongrelerinin ek bir karar alınmadıkça çarşaf liste ile yapılacağı bildirildi.

CHP Genel Merkez yönetiminin hazırladığı Genelge’ye göre, kongreler, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından denetlenecek. Kurultay sürecinde olağanüstü il ve ilçe kongreleri yapılamayacak. Olağanüstü kongre süreci başlayan yerlerde işlemler durdurulacak ve olağan süreç işletilecek. 14 Aralık ile 27 Ocak tarihleri arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat ve 2 Mart 2020 tarihleri arasında ise il kongreleri yapılacak.

Genelgeyle il ve ilçe kongrelerinde adayların çarşaf listelerle seçimlere girmesi hüküm altına alındı. Ancak blok listeyle seçim yapılmak istenmesi durumunda kongre üye tam sayısının onda birinin yazılı önerisi şart koşuldu.

(Bizim Sakarya)

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz