BÜYÜKŞEHİR ZİPLİNE PROJESİ İÇİN DÜĞMEYE BASTI - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
BÜYÜKŞEHİR ZİPLİNE PROJESİ İÇİN DÜĞMEYE BASTI GÜNCEL

BÜYÜKŞEHİR ZİPLİNE PROJESİ İÇİN DÜĞMEYE BASTI

BÜYÜKŞEHİR ZİPLİNE PROJESİ İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ADASU HES önünde bulunan gölet üzerinde yapılacak 303 metrelik zipline ve iki kule yapımı için ihaleye çıktı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Erenler İlçesi Sakarya Nehri Kıyısında Zipline Yapım İşi ihalesi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre 08.04.2020 tarihinde saat 10:30’da Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Ek Hizmet Binası İhale Salonu, Erenler Mah. 1004.Sokak No:11 D:13 54200 Erenler/SAKARYA adresinde yapılacak.

Proje Detayları

Projede başlangıç platformundan gelen kullanıcının bitiş platformunda durmasını sağlayacak zipstop sistemi ve sönümleyici yay sistemi bulunacak. Bu sayede belirlenen ivme ile gelen kullanıcının hızı absorbe edilerek, güvenli bir şekilde platform veya iniş düzlemine ulaşmasi sağlanacak.

Gidiş –dönüş olarak tasarlanacak olan zipline hattı kulenin 15 m platformundan zipline gidiş, karşı kuleden dönüş ise kulenin 3m sindeki platforma olacak. Zipline kayma uzunluğu gidiş 303 m, dönüş 303 m olacak.

Zipline hattı gidişli dönüşlü olmak üzere 1 hat olacak.

Zipline Nedir?

Zipline; paraşut ve yamaç paraşütü gibi özel yetenek ve eğitim gerektirmeden herkesin yapabileceği benzersiz bir maceradır.

Zipline, yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat vasıtasıyla emniyet kemeri giyerek (koşum, harness) kendi ağırlığınızla ve yer çekimi yardımıyla kayma aktivitesine denir.

Kullanıcı tekerlekli bir makara ile çelik halata bağlanarak hızlanması sağlanır. 300 – 400 metrelik bir zipline hattında yaklaşık saatte 50 – 60 km hıza ulaşır. (bu zipline hattının eğimiyle doğru orantılıdır.)

Hattın sonunda yaylı bir fren sistemi vey otomatik fren sistemi yardımıyla durdurulur.

Kaynak: https://sakaryamilat.com/2020/03/25/habersizsiniz/zipline-projesi-icin-dugmeye-basildi/137235/sakaryamilat/

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

Bağımsız Türkiye26 Mart 2020, Perşembe - 17.18

Bu tarz etkinliklerin yapılacağı alanların yapılması,halkın moralini yüksek tutacaktır.Dikkat edilecek tek husus ,tesislerin ilaheye verilmesinde,milletin parasının çarçur edilmemesine dikkat edilmesidir.Başarılar diliyorum.