Bomba İddia: MHP'nin Adaylarını da Cumhurbaşkanı Açıklayacak SİYASET

Bomba İddia: MHP'nin Adaylarını da Cumhurbaşkanı Açıklayacak

Bomba İddia: MHP'nin Adaylarını da Cumhurbaşkanı Açıklayacak

AK Parti ile MHP Sakarya’da ilçelerde nasıl bir ittifak yapılacağı konusu netleşmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Ocak Pazar günü Sakarya’ya gelerek önce BMC’nin temel atma törenine katılacak ardından da partisinin adaylarını açıklayacak.

Bu program öncesi gündemde farklı iddialar var. 

Birinci iddia, Erdoğan'ın MHP adaylarını kesin açıklayacağı ve MHP'nin 5 ilçe istediği yönünde.  İddiayı gündeme getiren Haberlisin.com'a göre Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin referandum sürecinde başlayan birlikteliği yerel seçimlerde de devam ediyor. 30 Büyükşehir Belediyesi için uygulanacağı duyurulan Cumhur ittifakı Sakarya’da ilçelerde de geçerli olacak. İddialara göre MHP Sakarya’da 5 ilçenin kendilerine bırakılmasını istedi.  Kısa bir süre öncesine kadar MHP ve AK Parti’nin her ilçede kendi adayıyla yarışa gireceği konuşuluyordu. Samsun’da her iki partinin yetkili isimlerinin verdikleri beyanat sonrasında böyle bir karar alındığı öğrenildi. Cumhur İttifakı’nın Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce olurken hangi ilçelerde AK Parti’nin hangilerinde MHP’nin aday çıkaracağı netlik kazanmadı. Kulislerde konuşulanlara bakılırsa Serdivan, Hendek, Karasu ve Karapürçek ilçelerinde Ak Parti aday çıkartmayacak ve MHP’nin adayını destekleyecek. Diğer ilçelerde de AK Parti’nin adayları Cumhur İttifakı adına yarışacak.

İkinci iddia ise ittifakın ilçelerde kesin olarak yapılacağı ancak sürecin henüz netleşmediği.
Medyabar.com editörlerinin  aldığı bilgilere göre yerel seçimlere Ak Parti ve MHP ittifak yaparak gidecek. Bu kapsamda da bazı ilçelerde ortak aday çıkartılacak Kulislerde   Ak Parti'nin Cumhur ittifakına bırakacağı ilçeler konuşulurken, MHP'ye yakın kaynaklara göre şu an için ittifak kapsamında görüş birliğine varılmış değil...MHP'nin MYK'sında bu konu görüşülerek hangi ilçelerin Cumhur ittifakı kapsamında değerlendirileceği  görüşülüp kesinlik kazanacak ve Ak Partiye bildirilecek. Kulislerde  ittifak kapsamında  Hendek, Karasu, Karapürçek Serdivan ilçelerinin  MHP'ye bırakılacağı, ancak  Ak Parti'nin buna sıcak bakmadığı da  belirtiliyor

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz