BİR DÖNEMİN SONU: SUUDİLER VİLLALARINI SATIŞA ÇIKARDI - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
BİR DÖNEMİN SONU: SUUDİLER VİLLALARINI SATIŞA ÇIKARDI EKONOMİ

BİR DÖNEMİN SONU: SUUDİLER VİLLALARINI SATIŞA ÇIKARDI

BİR DÖNEMİN SONU: SUUDİLER VİLLALARINI SATIŞA ÇIKARDI

Türk ürünlerine karşı ambargo kampanyaları ile gündemde olan Suudi Arabistan’ın Türkiye’de ev satın alan vatandaşlarını izlemeye aldığını, Arap yatırımcılara ‘evleri satın’ baskısı yaptığı öne sürüldü.

Sakarya'da Sapanca ve Serdivan'da çok sayıda Arap konut satın almıştı. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki gerilim hızla tırmanmaya devam ederken, Türk ürünlerine resmi olmayan bir şekilde ambargo uyguladığı belirtilen Riyad’ın Türkiye’den ev alan Suudi vatandaşlarına ‘evleri satın’ baskısı yaptığı iddia edildi.

SABAH GAZETESİ HABER YAPTI

----

Sabah’tan Metin Can’ın haberine göre Riyad, Türkiye'den ev alan Suudi vatandaşları izlemeye aldı. Suudi yönetiminin bizzat vatandaşlarını arayarak Türkiye'deki mülklerini satmalarını istediği belirtildi. Ülkenin İç İstihbarat Birimi'nin (Mabahith) para çıkışlarını yakın takibe almaya başladığı, Türkiye'ye 100 bin doların üzerinde para gönderen çok sayıda Suudi vatandaşına da para cezası kesildiği de ifade edildi.

Suudi Arabistan Genel İstihbarat Müdürlüğü'nün de Türkiye ile yakın ilişkisi bulunan iş adamlarını bu ticaretten vazgeçmeleri yönünde ağır baskı altına aldığı belirtildi.

VELİAHT PRENS TALİMAT VERDİ

Habere göre, Türkiye'den ev alan Suudi vatandaşlarından evlerini satmaları, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın talimatı ile isteniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'den en fazla konut alan ikinci ülke, Irak'ın ardından Suudi Arabistan. TÜİK'e göre yabancılara son beş yılda 122 binden fazla konut satıldı. Bu konutların yüzde 10.3'ünü (10 bin 653) Suudi vatandaşları aldı.

SAPANCA VE SERDİVAN'DAKİ ARAPLAR

Sakarya'da çok sayıda Arap yatırımcı Sapanca ve Serdivan'da konut almıştı. Bu konutların Suudi hükümetinin baskısıyla satışa çıkarıldığı iddia ediliyor. Türkiye'de yaşamını sürdüren Suudiler'e ülkelerine dönmeleri için çağrıda bulunulmasının ardından satışa çıkartılan villaların satışının genelde internet üzerinden yapıldığı belirtiliyor.

SUUDİ YATIRIMCILARA TAHSİS İPTAL EDİLMEDİ

Suudi yatırımcılar ülkelerinin baskısıyla villalarını satışa sunarken, Sapanca'da Suudi yatırımcıların sahibi olduğu Merosa Şirketine turizm amaçlı tahsis edilen araziler, yatırım sözü tutulmamasına rağmen geri alınmadı. Tahsislerin iptali isteniyor.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz