BELEDİYEYE KIZIP OKUL YOLUNU KAPATTILAR - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
BELEDİYEYE KIZIP OKUL YOLUNU KAPATTILAR GÜNCEL

BELEDİYEYE KIZIP OKUL YOLUNU KAPATTILAR

BELEDİYEYE KIZIP OKUL YOLUNU KAPATTILAR

Pamukova'da okul yolu için kullanılan arazileri 3 yıldır istimlak edilmeyen 2 vatandaş okul yolunu taş-toprak dökerek kapattı.

Pamukova İlçesinde 2017 yılında eğitim-öğretime açılan Ertuğul Gazi Ortaokulu'nun vatandaşların arazisinden geçen yolu, Sakarya Büyükşehir ve Pamukova Belediyesince 3 yıldan bu yana kamulaştırılmayınca, arazilerinden yol geçen Rafi Karayaka ve İhsan Karyaka okulun ana kapsına giden ve iki cephesinden geçen yolu taş ve toprak dökerek kapattılar.

Arazi sahipleri kamulaştırma yapılmadan yolu açmayacaklarını söylediler. Arazilerinde yol geçen arazi sahipleri Rafi ve İhsan Karaya'nın iddiasına göre, okulun inşaatına 2016 yılında başlandığını, "Yola izin verin daha sonra istimlak ederiz" diyerek yol yapıldığını, okul inşaatının tamamlanıp 2017 yılında eğitim, öğretim vermeye başlamasına rağmen üç yıldır Sakarya Büyükşehir ve Pamukova Belediyesince istimlak edilmediğini, mağdur edildiklerini ifade ederek yolu kapattıklarını söylediler.

Ertuğrul Gazi Orta Okulunun iki cephesinden arazilerinden geçen yolun bir cephesi Sakarya Büyükşehir'in sorumluluğunda diğer cephedeki yolun ise Pamukova Belediyesi sorumluluğunda olduğu ifade edilerek, " Defalarca her iki belediye'ye de başvurduk.

Bu gün yarın istimlak ederiz diyerek oyaladılar. En son olarak para yok bekleyin dediler. Bizde mağdur oluyoruz. Sonunda çareyi yolu kapatmakta bulduk. İstimlak edilmeden de yolu açmayacağız " dediler.

29 derslik, 45 öğretmen 647 öğrencinin bulunduğu Ertuğrul Gazi Ortaokulunda öğrenciler, okulun ana giriş kapısının ve her iki cephesindeki yolun toprak, taş ve tel örgü ile kapanması sonrası, dökülen toprak, taş yığınlarının üstünden geçerek okula gidip gelebiliyor. 

Okulda öğrenim gören öğrenciler her gün taş , toprak yığının üstünden geçmekten bıktıklarını yolun açılmasını istediklerini ifade ettiler. Sakarya Büyükşehir ve Pamukova belediyesi yetkilileri okulu yolunun geçtiği arazinin kamulaştırılması için çalıştıklarını belirttiler.

(medyabar)

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz