Bedia YILMAZ

Bedia YILMAZ

bediayilmaz54@hotmail.com

TÜYAP KİTAP FUARININ ARDINDAN / 3

TÜYAP KİTAP FUARININ ARDINDAN / 3

Bedia YILMAZ

Diyeceksiniz ki, “bir kere fuara gitti, binbir dertle döndü.” Haklısınız. Hayatımda bir kez fuarda görev aldım fakat bazı konuları ciddi anlamda dert edindim.

Çünkü bunlar sadece fuar alanında değil hayat arenasında da ayağımıza takılan hatta tökezleyip yuvarlanmamıza sebep olan haller. Fark etmemiz gereken, düzeltmemiz gereken, iyileştirmemiz gereken haller. Bu yüzden dile getirmeden edemedim.

Bu yazımda serzeniş yerine kitap fuarına gidecek olanlara çok önemli birkaç tavsiyem olacak. Bunlardan birincisi, hazırlıklı olmanız. İkincisi, planlı olmanız. Üçüncüsü, sabırlı olmanız. Bu üç tavsiyeyi dikkate alırsanız ciddi anlamda az yorularak çok gezersiniz ve almak ya da bakmak istediğiniz tüm kitaplara ulaşırsınız.

Birincisi, nasıl hazırlıklı olurum? Şöyle, almak istediğiniz kitapların listesini hazırlayın ve öncelik sıralaması yaparak yazın.

Çünkü bütçenizin sıkıştığı yerde en çok almak istediğiniz kitap geride kalmış olmasın öyle değil mi? Hazırlık aşamasında mutlaka ama mutlaka kitapların yazarlarını ve yayınevlerini not alın.

Özellikle yayınevini bilmeniz stantlar arasında koştururken zaman kaybetmek yerine zaman kazanmanızı sağlayacak.

Ayrıca, yayın evlerinin hangi salonda ve hangi stantta olduğunu araştırmak da size artı zaman ve artı enerji olarak kalacak. Fuar alanında bilinçli bir şekilde dolaşmanın verdiği rahatlık ise cabası...

İkincisi, nasıl planlı olurum? Planlama kısmı evden çıkmadan önceki vakitten başlayıp eve dönülecek olan vakte kadar yapılır. Gideceğiniz mesafeyi göz önüne alıp o günki yoğunluğu da katarak evden biraz erken çıkın.

Sakince yolculuğunuzu tamamlayıp kargaşaya mahal vermeden fuar alanına gidin. Elinize bir ada haritası alıp zaten önceden tespit ettiğiniz alanları dolaşmaya başlayın.

Bütçeniz dâhilinde alışverişinizi yapın.

Şayet uzun kalacaksanız arada dinlenin ve yemek için zaman ayırın. Almak istediğiniz kitaplar tamamlandıktan sonra zaman kalırsa gözünüze farklı görünen kitapları/stantları inceleyin. Fuar gününüzü nitelikli bir şekilde tamamlayıp evinize dönün.

Üçüncüsü, sabırlı olun. Sabırlı olmak zannedildiğinin aksine size çok şey katacaktır. Genelde sabırlı insanlar pasif ve etkisiz olarak bilinir. Fakat öyle değildir. Sabırlı olmak sizi dirençli yapar, planınızı bozmak yerine plana sadık kalmanızı sağlar, sağduyu hakim olur, kafa karışıklığına yer vermez, unutturmaz, hatırlatır; uzun lafın kısası sabır her zaman için iyidir.

Hayatımızın bütün alanlarında iyi geldiği gibi kalabalık ve yoğunluğun olduğu kritik zamanlarda daha da çok işe yarayacak, iyi gelecektir.

Hem şema halinde çizilerek hem de alfabetik sırayla yazılarak elimize sunulan güzel bir harita var. Bir de ada haritasını incelemeyi öğrenin.

Bakın, bilmemek ayıp değildir, öğrenmemek ayıptır. Birçok yere sorup zaman kaybetmek yerine haritadan bakarak hangi yayın evinin nerede olduğunu bulmak daha kolay olur. Bu da size zaman ve emekten kazandırır. Ayrıca stand görevlilerini meşgul etmemiş olursunuz ki, fuar kalabalığını biliyorsanız stand görevlilerinin ne denli yoğun olduklarını tahmin edebilirsiniz.

Haritadan bakıp aradığınız yeri bularak kendi işinizi kendiniz başarmış olursunuz. Böylelikle kendinizle gurur duyabilirsiniz...

Hülasa; kitaplar güzeldir. Kitaplar geleceğimiz için, hayallerimiz için, umutlarımız için birer mumdur.  Kitaplar emektir, bilgidir, birikimdir. Onlara gereken ihtimamı gösterelim, iyi bakalım. İnsanlığımızı da koruyalım. Kendimizi –gereksiz- bir çıkmaza sokup orada çırpınırken mumlarımızı söndürmeyelim. Işığımız daim olsun. Esen kalın, esen kalalım.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar