Başsavcılık'tan gözaltılarla ilgili açıklama yapıldı - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Başsavcılık'tan gözaltılarla ilgili açıklama yapıldı GÜNCEL

Başsavcılık'tan gözaltılarla ilgili açıklama yapıldı

Başsavcılık'tan gözaltılarla ilgili açıklama yapıldı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Hendek'teki havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili yazılı açıklama yaptı.

İŞTE BAŞSAVCILIK'TAN YAPILAN O AÇIKLAMA

Hendek Yukarı Çalıca mevkiinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında meydana gelen, 7 kişinin ölümü ile sonuçlanan, patlama ve yangın olayı ile ilgili, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile Hendek Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

Hendek Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında; olayın meydana gelmesinde ilk etapta, kusur ve ihmali bulunduğu değerlendirilen şüpheliler, A.A.(Fabrika Sorumlu Müdürü), H.A.V. (Fabrika Müdürü/Genel Usta Başı), E.Ö.(Genel Usta Başı) ve A.B. (İş Güvenliği Uzmanı), gözaltına alınmış olup, sevk ediler Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştır.

Fabrika görev yapan ve tutuklanan şüphelilerin ve alınan 10’ün üzerindeki diğer çalışanların, birbiri ile örtüşen beyanları, bir bütün halinde değerlendirildiğinde; İşverenin alınan bütün önlemlere uyulmasının temin etmek, geniş bir kontrol mekanizması kurarak, iş güvenliğini işçinin inisiyatifine ve özenine bırakmadan, tehlikelere karşı bilinçlendirmek, iş disiplinini sağlamak, iş güvenliği malzemelerinin kullanılması yönünde denetim ve gözetim yükümlüğü bulunduğu dikkate alındığında, söz konusu fabrika sahiplerinin de sorumlu olabileceği değerlendirilmiş olup, 07 Temmuz 2020 günü sabah saatlerinde gözaltı talimatı verilmiştir.

Fabrika sahipleri A.R.E.C ve Y.C. gözaltına alınmış olup, ifade işlemlerine devam edilmektedir.

Soruşturma bütün yönleriyle hassasiyetle yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz