Balcı’dan SAÜ’ye ağır itham - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Balcı’dan SAÜ’ye ağır itham GÜNCEL

Balcı’dan SAÜ’ye ağır itham

Balcı’dan SAÜ’ye ağır itham

SAÜ öğretim üyesi Doç Dr Ali Balcı, hakkında ortaya atılan iddiaların cevaplanması konusunda Saü üniversitesi yetkililerinden gelen maili kamuoyu ile paylaştı. 15 yıldır hizmet ettiği SAÜ’nün kendisini yalnız bıraktığını iddia etti.

SAÜ öğretim üyesi Doç Dr Ali Balcı, hakkında ortaya atılan iddiaların cevaplanması konusunda  Saü üniversitesi yetkililerinden gelen maili kamuoyu ile paylaştı. 15 yıldır hizmet ettiği SAÜ’nün kendisini yalnız bıraktığını iddia etti.

Aydınlık Gazetesinde, "Devletten aldığı bursla PKK'yı öven kitap yazdı" başlıklı çıkan haberlerin ardından üniversite tarafından kendisinin yalnız bırakıldığını iddia eden Doç. Dr. Balcı yaşadığı o süreci deli saçması olarak nitelendirerek, hakkındaki linç kampanyasını ve BİMER'den üniversiteye gelen şikayeti anlattı. Doç. Dr. Balcı, "Üniversiteme bir Bimer şikayeti gelir, idare terör uzmanı X’e bilir kişi raporu hazırlatır, bunlar savcılığa gider ve hakkımda terör soruşturması açılır. Ayrıca belge 2 yıl sonra takipsilik sonrası aldığım dosyaların içinden çıktı" dedi.

Doç. Dr. Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu raporun içeriğinin önemli ölçüde benzeri yaklaşık bir yıl sonra Aydınlık gazetrsinde haber olarak çıkınca olay kamusallaştı ve Aydınlığa dava açtım. Bu tarihte henüz savcılığın kitapla ilgili bir soruşturma açtığından haberim yok. Aydınlığa açtığım dava evlere şenlik bir gerekçe ile takipsizlikle sonuçlandı. Gerekçede zaten ilgili kişi hakkında sakaryada terör soruşturması var gibi akla ziyan bir ifadeye yer verdi. Sonucu belli olmayan bir soruşturmadan bir hükmü temellendirecek hüküm çıkarıldı. Bu sırada savcılık kitabımı Türkçe’ye çevirdi ve okumaya üşendikleri için ona da bilir kişi raporu hazırlatıldı. Sonuç evlere şenlik: alıntılar benim ifadem gibi rapora geçirildi. Misal şu, pkk’dan yaptığım alıntı devletin resmi çevirisinde netken raporda benim ifadem halini aldı. Bütün bunlar olurken, Aydınlık ve sonra yerel medyanın manşetleri nedeniyle “kazığa oturtma” tehditlerinden kişisel hakaretlere uzanan bir linçle uğraşıyordum."

Doç. Dr. Balcı son olarak ise şunları kaydetti: "2017 yılında15 yıldır hizmet ettiğim üniversitem, benim cevabımı kendisine soru soran basınla paylaşmak yerine, bana tüm basın iletişim maillerini yolladı ve “aha mailler, kendini savun” dedi. Yaklaşık 3 yıl süren, şükür 2018 sonunda biten bu “kitaptan terör suçu üretme” garabeti bana Türkiye’deki hukuk, medya ve linç kültürüne dair çok şey öğretti. Ekleriyle vs. umarım bu üç yılın kitabını yazacağım gün de gelir."

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz