TER KO(R)KUSU MU KANSER Mİ? - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Azize Ceren KÖKSAL

Azize Ceren KÖKSAL

avcuazize@gmail.com

TER KO(R)KUSU MU KANSER Mİ?

TER KO(R)KUSU MU KANSER Mİ?

Azize Ceren KÖKSAL

Neredeyse hepimizin tutkulu mevsimi olan yaz artık geldi sayılır. Ramazan Bayramı ve ardından gelen seçim telaşının da bitmesiyle pek çoğumuz soluğu Ege ve Akdeniz kıyılarında alacağız.

Deniz, kum, güneş kim sevmez bu muhteşem üçlüyü…

“Ah şu aşırı sıcak ve sebebiyet verdiği terleme de olmasa…”

Sık sık şikâyet ettiğimiz terleme aslında vücudumuz için önemli bir işleve sahiptir. Terleme vücuttan çeşitli toksinlerin atılmasını sağlar. Yani terleme, vücudumuzun soğutma sistemidir.

Yaz aylarını kâbusa çeviren terleme sorununu tüm mevsimlerde; spor yaptığımızda, efor sarf ettiğimizde hatta heyecanlandığımızda, korktuğumuzda ve sinirlendiğimizde de yaşarız. Kadın, erkek, yaş ayrımı yapmaksızın açık alan, kapalı alan gözetmeksizin baş belası olur ter kokusu.

Rahatsızlık veren kötü ter kokularından kurtulmak için çareyi hemen deodorantlarda buluruz ne yazık ki…

Ne yazık ki mi?

Bilimsel çevrelerce, aşırı östrojen (kadınlık hormonu) salınımının göğüs kanseri tümörünün gelişmesine ve ilerlemesine sebep olabileceği öteden beri bilinmektedir. Bu bağlamda vücuda girebilecek ve östrojenik etki yaratabilecek herhangi bir başka madde de göğüs kanseri riskini arttırabilir. Bu tip maddelerden birisi de deodorantlarda bulunan Aluminium Chlorohydrate adlı kimyasaldır.

Hiç mi deodorant kullanmayacağız?

Tabi ki de deodorant kullanabilirsiniz. Deodorantın kokusu, iz bırakıp bırakmadığı elbette önemli. Fakat dikkat etmeniz gereken başka bir şey var: İçindekiler bölümünde “Aluminium Chlorohydrate”  adlı kimyasal içeriyor mu? Göğüs kanserine yakalanma riskini azaltmak için bu maddeden uzak duralım!

Doğru deodorantı aldınız ve kullanıyorsunuz. Fakat bu aşırı terlemenizi önlemeyecektir. Bunun için sizlere doğadan gelen şifaları fısıldayacağım.

Elma sirkesi aşırı terleme için evde hazırlanabilecek en iyi ilaçlardan biridir.

Vücudunuzun terleyen bölgelerini yıkayın ve bu bölgelere pamuk kullanarak elma sirkesi sürün. Ertesi sabah duş alarak bu bölgelere talk pudrası ya da deodorant uygulayın. Böylece hem aşırı terlemenizi doğal yollarla düzenlemiş olursunuz hem de Aluminium Chlorohydrate  bulunmayan deodorantınızla göğüs kanseri riskinizi azaltırsınız.

Siyah çay sevmeyen var mı?

Siyah çay terlemeyi kontrol etmek için etkili bir çözümdür. Çayda bulunan asitler ter önleyici özeliklere sahiptir. Ayrıca siyah çay vücut kokusuna neden olan bakterileri de öldürmektedir.

Şimdi 3-4 bardak sıcak suya 1 ya da 2 çay poşeti atın ve 10 dakika boyunca demleyin. Bir bez yardımıyla koltuk altı, boyun, ayak ve elleri 20-30 dakika ovalayın. Bu işlemi birkaç hafta boyunca, günde 1 defa tekrarlayın. Ayrıca günlük 2-3 bardak siyah çay içebilirsiniz. Benden söylemesi…

Değinmeden geçemeyeceğim…

Deodorantların ozan tabakasına zarar verdiğini ve küresel ısınmanın gün geçtikçe arttığını unutmayalım.

Azalttırma ozonu, yoksa kötü olur Dünya’nın sonu!

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar