ŞİFAYA YOLCULUK SERÜVENİNE ÇIKIYORUZ… - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Azize Ceren KÖKSAL

Azize Ceren KÖKSAL

avcuazize@gmail.com

ŞİFAYA YOLCULUK SERÜVENİNE ÇIKIYORUZ…

ŞİFAYA YOLCULUK SERÜVENİNE ÇIKIYORUZ…

Azize Ceren KÖKSAL

Doğadan gelen şifa yolculuğuna çıkacağımız bu serüvende bol bol mutfakta olacağız, kendimizi mutfağa ve banyoya atacağız…

“Aman olur mu ilaçsız?” dediğinizi duyar gibiyim.

“Olur olur bal gibi olur!”

Bal demişken sahi bir kavanoz bal ne kadar dayanır?

Kış aylarının maalesef ki dilimizden düşmeyen hastalığı: Boğaz ağrısı ve birlikte gelen öksürük.

Tıbbın geliştirdiği birçok öksürük şurupları küçük yaştaki çocukların vazgeçilmez kış ilacı olmuş durumda. Aşırı yan etkisi bulunduğunu ve çok zararlı olduğunu iddia etmiyorum fakat, daha sağlıklı bir gelecek için şifanın doğadan bulunması taraftarıyım.

Kendiniz ve çocuğunuz için size küçük bir ipucu vereyim:

 (Ben iki günde bu yöntemle öksürük ve boğaz şişkinliğimden kurtuluyorum.)

Yolculuk mutfağa…

Balınızı sakladığınız dolaptan çıkartın lütfen tabi bir de taze limon. Bir kişi için bir tatlı kaşığı balın içerisine yarım limon sıkarak iyice karıştıralım. Limonla sulanmış olan balımızı sabah aç karnına ve gece yatmadan önce aynı ölçülerde tüketelim.

Şimdi iyileşebilirsiniz…

“Çiçek olan yerde bal da olur” demiş atalarımız…

Birazda güzelleşelim o halde, hazır elimizde arıların muhteşem eseri balımız varken…

Yolculuk banyoya…

“Cilt yüzeyinde biriken kir ve yağları temizlemek için size bir marka vereceğim!” deseydim yazımın girişinde yer verdiğim “doğadan gelen şifa” tezimi kendim çürütmüş olurdum…

Öyleyse, olası enfeksiyonların ortaya çıkarabileceği sivilcelerin engellenmesine yardımcı olan, cildi yumuşatan balı hemen denemelisiniz. Şimdi size çok kolay temin edebileceğiz bir maske önereceğim.

Arındırıcı Elma-Bal Maskesi

Maske için gerekenler; bir orta boy elma ve 4-5 yemek kaşığı bal. Balın kaç kaşık kullanılacağı biraz da elmanın büyüklüğüne bağlı…

Evet şimdi, elmanın çekirdeklerini çıkarıyoruz sonra mikserde balla birlikte macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıp yüze uyguluyoruz. 10-15 dakika bekletmek yeterli. Sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Bu arada, tabi ki her cildin farklı alerjileri bulunmakta. Maskenin içeriğine karşı bir alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için yüzünüze uygulamadan önce elinizin üzerine küçük bir parça sürüp birkaç dakika bekleyin. Eğer küçük bir kızarma görürseniz uygulamaktan vazgeçin. Naçizane önerim.

Şimdi her şey bir kenara… “Bal, asırlardır yanık, yara ve deri ülserlerini iyileştirmek için kullanılmıştır.” Şiddetle tavsiye ediyorum!

Yazımın girişinde size bir soru yöneltmiştim. “Bal demişken sahi bir kavanoz bal ne kadar dayanır?”

Sevgili okurlar bir kavanoz balın ömrü tam 3 bin yıl! Yani tam 1 milyon 95 bin gün!

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar