EMPATİ VER PATİ... - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Azize Ceren KÖKSAL

Azize Ceren KÖKSAL

avcuazize@gmail.com

EMPATİ VER PATİ...

EMPATİ VER PATİ...

Azize Ceren KÖKSAL

E-M-P-A-T-İ! 6 harf 3 heceden oluşan tek kelimelik hayatı güzelleştiren bu kelime sizin hayatınızın neresinde?

Sözlük anlamına baktığımızda eş duyu olarak karşımıza çıkan Fransızca kökenli ruhbilim terimi olan empati kendini karşısındakinin yerine koyarak düşünme, karşısındakinin ne düşündüğünü, duygularını sezebilme, anlayabilme yetisidir.

Peki bir kelimeyle nasıl hayat güzelleşir?

Buyurun hayatınızın her köşesinden mini yolculuklara çıkalım…

YOLCULUK ÇEKİRDEK AİLENİZE…

Evli çocuklu minik bir aileden bahsedelim. İki farklı cinsiyet ve iki farklı kanın bir araya geldiği ve minik hayatlar dünyaya getirdiği…

Eşlerin çoğu birbirini anlayamadığı için kavga ederler. Çocuklar ebeveynleri için onları anlamadıkları için dert yakınırlar.  Neden birbirimizi anlamıyoruz çünkü “empati” kuramıyoruz. Empati bize öğretil(e)meyen bir terim mi?

Aslında Türkçe derslerinde iki cümleyle ezberletilen bir terim. Bana sorarsanız değerler eğitiminde esas alınması gerekir.

Düşünün ki; kendinizi karşınızdakinin yerine koyarak düşünüyorsunuz. Buraya dikkat karşınızdakini yani size sadece bir insandan bahsetmiyor. -ki bundan daha detaylı birazdan bahsedeceğim-

Yerine koyacağımıza göre yaşayan varlıkları ele alacağız demektir. Çekirdek aile dedik o zaman insanlardan başlayalım. Eşinizin (kadın tarafından bakıyoruz) hobileri sizi mutlu etmeye bilir örnek verelim futbol oynamak maç izlemek vb. Bunu engelleyip tartıştığınız zaman iki tarafta mutsuz olacak. Bunu yerine kendinizi alışverişe çıkarken eşinizin size engel olma ihtimalinde yaşayacağınız sinir ve üzüntüyü hissederek ona izin vermeyi deneyebilirsiniz...

Böylece basit konularda tartışmamış ve ilişkinizi gereksiz tartışmalardan uzak tutmuş olursunuz. Tabii bu konuya erkek tarafından da bakmalıyız. Eşinizin giyim konusundaki tercihlerinden hoşlanmıyor olabilirsiniz ve bu sebeple dışarıya çıkarken pek çok kez tartışıyor olmanız sosyal hayatınızın kalitesini de etkileyecek.

Siz sevgili beyler işte bu durumda arkadaşlarınızla erkek erkeğe geçireceğiniz akşam için engellendiğinizde yaşayacağınız sinir ve üzüntüyü hayal edip eşiniz kendini nasıl rahat ve mutlu hissedecekse öyle giyinmesine izin verin.

Bu ve benzeri günlük hayatta karşılaştığınız sorunlarda empatiyle hayatınızı güzelleştirebilirsiniz.

“Ailem beni hiç anlamıyor ben turizm okumak bu işte ilerlemek istiyorum ama onlar öğretmen olmam konusunda ısrarcılar!”

Çocuğunuzla yaşayacağın mesleki tercih konusundaki çelişmeleriniz hem sınav ve tercih sürecini hem de geleceğini etkileyecektir. Bu konuda onun ne düşündüğünü önemsemeniz iki tarafı da mutlu edecek ve daha sağlıklı bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.

YOLCULUK SOKAĞA…

Sabah uykudan uyandınız ve işe gideceksiniz. Etrafınız asık suratlı gergin insanlarla dolu. Böyle bir anda yaşayacağınız tatsız olaylar karşısında tepkilerini anlamayı ve sakin kalmayı tercih edin. Unutmayın o da sizin gibi uykusundan yeni uyandı belki gece hiç uyuyamadı…

Kısaca karşımızdaki insanın duyguları olduğunu onun da üzüntüsü olabileceğini onunda hayattan keyif aldığı şeyler olabileceğini unutmayalım. Karşınızdakini anlamaya çalışmaktan çekinmeyin.

YOLCULUK SEVİMLİ PATİLERE…

Hayvanlar…

Sevimli dostlarımız…

En yakın arkadaşlarımız…

“Bir ulusun büyüklüğü ve ahlaki ilerlemesi hayvanlara yaptığı muameleye bakılarak yargılanabilir.” der Mahatma Gandi.

Türk milleti olarak sizce ne durumdayız?

Mesela…

Sokaktaki hayvanlar için bir kap su koyan kaç kişiyiz?

Kış aylarında soğuktan titreyen ve açlıktan ağlayan kedilerin sesini kimler duyuyor?

Sesini duyuyoruz ama ne yapabiliriz?

Soğuk kış günlerinde sokakta titreyen kedi ya da köpekler görüyorsanız hipotermi (vücut ısısının normalin altında olması ve bu durum ölüme yol açabilir) belirtisi olabilir. Onları evinize veya apartmanınızın sığınağına alıp yavaşça ısıtmanız hayatını kurtaracaktır.

Kış mevsiminde olmamız dolayısıyla bu aylar için yapılabilecek yardımlarla devam edelim.

Güne başlarken arabanızı çalıştırmadan önce kaputa “tık tık” yapmanız yine bir hayat kurtarabilir.

Evinizde artan yemekleri çöpe atmak yerine mahallenizde bir köşeye bırakarak yardıma muhtaç aç hayvanların karnını doyurabilirsiniz.

Tabi bunları kendinizi onların yerine koyar onları anlar yani empati kurarsanız yapabilirsiniz.

Tercih meselesi belki de ama bence hayvanlar insanlardan daha çok merhameti, sevgiyi, empatiyi hak ediyor…

Tıpkı James Herriot ’un da dediği gibi “Eğer bir ruha sahip olmak, sevgi, sadakat ve şükran duygusu hissetmek anlamına geliyorsa, o zaman hayvanlar birçok insandan daha varlıktı.”

Unutmayın bir hayvanın gözünden ne anlatmak istediğini anlayabilirsiniz…

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yorumlar

HAlil AVCU28 Ocak 2019, Pazartesi - 14.28

Eline sağlık abla

Ayşe avcu26 Ocak 2019, Cumartesi - 19.05

Eline yüreğine sağlık anneciğim

Fatma Nur Özkan25 Ocak 2019, Cuma - 18.03

Mükemmel yorumlama şekli tebrikler

Yazarlar