Ayvalar çiçek açtı ama soğuk havalar üreticiyi... EKONOMİ

Ayvalar çiçek açtı ama soğuk havalar üreticiyi...

Ayvalar çiçek açtı ama soğuk havalar üreticiyi...

Pamukova da yazın müjdecisi olan ayva ağaçlarının büyük bir bölümü çiçek açtı.. Ancak hava sıcaklıklarının son günlerde düşmesi ayva üreticisini endişelendiriyor.

Pamukova da ve yurdun büyük bir bölümünde yağışlı hava etkisini sürdürürken, yazın müjdecisi olarak bilinen ayva ağaçlarının büyük bir bölümü çiçek açtı.  
Pamukova da "Ayva çiçek açmış, yaz mı gelecek?" diye türkülere konu olan ayva ağacının çiçek açması sonrası, son günlerde hava sıcaklıklarının düşmesi üreticileri endişelendiriyor.

Pamukovalı  ayva üreticileri, ağaçların büyük bir bölümünün çiçek açtığına dikkat çekerek, olası bir don olayı yaşanmasından endişe ettiklerini belirttiler.

Pamukovalı ayva üreticilerinden İbrahim Çakır, Ayva ağaçlar gelinliklerini giydi. Ancak, şu an hava sıcakları mevsim normallerinin altına düşüyor. İnşallah don olayı olmaz. Aksi takdirde ayva üreticisi ve diğer çiçek açan meyve üreticileri ciddi anlamda mağdur olur. Endişeliyiz. Gerekli tedbirleri alıyoruz. İnşallah zararsız bir şekilde bu durumu atlatırız" dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre, beş günlük hava tahmininde Pamukova da en düşük hava sıcaklığı 3 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 16 derce dolaylarında olması bekleniyor. Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri bölgemizde yağmurlu bir hava hakim olacak.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz