Aydın AKTAY

Aydın AKTAY

aydinaktay@sakarya.edu.tr

BİR UNDERGROUND YAZARIN PORTRESİ: BÜLENT AKYÜREK

BİR UNDERGROUND YAZARIN PORTRESİ: BÜLENT AKYÜREK

Aydın AKTAY

“İtin Biri” iken, “Zamanın Efendisi” olmak ister misiniz? “Cinnetiniz Cennetiniz” olsun mu? “Çöldeki Penguen” iseniz buyurun gelin, hep birlikte “Felsefeden Acil Çıkış” yapıp, “İçimizdeki Öküze Ohaa” Diyelim mi? ve sonrasında, “Güzel Susma Sanatı” sergileyelim mi? O halde Bülent Akyürek’le “Seviyordum Sizi Söyleyemedim”…Diyelim Herkese…

Bülent Akyürek, Modern hayatın çalkantılarını yayımladığı kitap adlarında çok iyi yansıtır… “İtin Biri iken”, “Zamanın Efendisi olabiliyorsunuz…” gün içinde farklı duygular ve uçlarda dolaşmak, modern bireyin kaderi değil mi zaten?…Bir yandan “Seviyordum Söyleyemedim” diyebiliyorsunuz, öbür taraftan “Cinnetim Cennetimdir.” diyebiliyorsunuz.

Bülent Akyürek, çok konuşmanın övüldüğü “Güzel Konuşma Sanatı” kurslarının, bir endüstriye dönüştüğü zamana karşı, “Güzel Susma Sanatı”nı haykırıyor bize.
Modern düşünme kalıplarına ve pohpohlanan faziletlerine karşı, ironinin dibini bulurcasına saldırıyor Akyürek: “ İçimizdeki Öküze OHaa” derken… Biz, Çılgın Türklerin, dönem dönem kabaran, kabartılan Çılgınlıklarını, Yılgınlığımızı hatırlatarak dengelemek “Yılgın Türkler”i anlatmak derdinde bazen… Bazen de, Hayatın gerçeklerinden kopuk ilim hikmet arayışına, sadra şifa vermeyen, kuru teorik bilgilere “Felsefeden Acil Çıkış” öneriyor.

Zemini ve zamanı bize ait olmayan modern dünyada, dindar olmanın ve dindar kalmanın zorluklarını ve Tanrı ile ilişkilerimizdeki dramatik yönlerimizi “ve tanrı ağladı” ile işaret ederken, dindarlığımızın göstergeleri üzerinden, İçimizdeki şizofreniyi işaret ediyor sabah namazına kalkamamayı sorun edinen dindarlığımıza daha gerçekçi bir sorun olan “Öğlen namazına nasıl kalkılır?” sorusuyla cevap veriyor.

“Çöldeki Penguen” kadar yabanıl bir hayat yaşayan, dünyaya topluma yabancılaşmış modern bireyin ruh hallerini bazen hayatı her türlü numarayla ve entrikayla yaşama sanatına sahip olanlara karşı bir saldırganlığa çeviriyor: “Kadınlar üzerine Ahmet Abi’nin Gözünden Kaçanlar” kitabında modern hayatın ağır işçisi, taşeron gönüllüsü kadınlar üzerine yöneltir ilgisini…

Kısacası, Bülent Akyürek; modern hayatın ezberlerini bozmaya, makyajı, PİAR’ı yapılmış her şeye karşı yürümeyi adeta görev addeden bir yeraltı yazarı bir underground yazardır. Bir modern Don Kişot tavrı ile yel değirmenlerine karşı savaş veren bir kahramandır… Makyajsız, sahici, bir o kadar da gerçekçi… Akyürek’le ilgili bu tanımlama cümleleri hem fazladır hem de eksiktir, sanırım, O’na yakışan tanımlama da bu olmalıdır…

Ve bir son söz: Kredi çekilerek girilen türlü zahmetlerle ev sahibi olma çılgınlığına karşı Bülent Akyürek Fetvası: “ -Bu zamanda kirada iken ölen şehittir..."

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar