Sakaryalı bisikletliler 'Ata toprağını' devretti GÜNCEL

Sakaryalı bisikletliler 'Ata toprağını' devretti

Sakaryalı bisikletliler 'Ata toprağını' devretti

Selanik'teki Atatürk Evi'nden alınan toprak ve Türk bayrağını 19 Mayıs törenleri için Samsun'a götürmek üzere Gebze'den yola çıkan bisikletli grup, Sakarya'ya ulaştı.

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcusu 10 bisikletli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'teki evinden alınan toprak ve bayrağı Samsun'a ulaştırmak üzere Düzce'ye hareket etti.

Gebze'den yola çıkarak Sapanca ilçesine gelen bisikletli grup, Hükümet Konağı önünde Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Belediye Başkanı Özcan Özen ile Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları tarafından karşılandı.

Emaneti kendilerine ulaştırdıkları için sporculara teşekkür eden Bayar, "Bayrağımızı ve toprağı sizden teslim alacağız, ekibimize vereceğiz. 19 Mayıs'ın 100. yılı anısına Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde yapılan güzel bir program. Güzel bir hatıra oldu." diye konuştu. 

Bayar, daha sonra bayrak ve toprağı öperek Sakaryalı sporculara teslim etti. Bisikletliler, bayrak ve toprağı diğer gruba iletmek üzere Düzce'ye hareket etti. 

D-100 kara yolunda yaklaşık 110 kilometre pedal çevirip Düzce'ye ulaşacak sporculara, emniyet güçleri ve sağlık personeli de eşlik ediyor.

Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yıl dönümü çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı himayesinde Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen organizasyon, Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğundaki törenle başlamıştı. 

Organizasyon kapsamında Atatürk Evi'nden alınan toprak ve bayrak, Milli Mücadele'nin başladığı Samsun'daki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde takdim edilecek.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz