Alzheimer ve felç tedavisi için şifa kaynağı EKONOMİ

Alzheimer ve felç tedavisi için şifa kaynağı

Alzheimer ve felç tedavisi için şifa kaynağı

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü alzheimer tedavisi ve çocuk felci aşısında kullanılan göl soğanından 200 ton üretecek.

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Hendek, Adapazarı, Kaynarca ve Karasu Acarlar Longozunda 2019 yılı için 200 ton göl soğanı üretimi planlandı. 

Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Bölgemizde 200 ton göl soğanı yeşil aksamı (yaprak) üretimi yapılmakta olup bu miktar Tarım Orman Bakanlığı teknik Komitesi kararı ile belirlenmektedir.Göl soğanı başta galanthamin olmak üzere birçok önemli alkoloidi içermesi sebebiyle tıbbi aromatik bitki olarak kullanılmaktadır. En etkili olduğu hastalık alzheimer olup çocuk felci aşısı olarak ta kullanılmaktadır" 

GÖL SOĞANI NEDİR?

Hem süs bitkisi hem de tıbbi aromatik bitki olarak kullanılmaktadır.Göl soğanı çiçeklerinin döllenmesi sonucunda 3-4 cm'lik kapsül şeklinde meyveler oluşmaktadır. Kapsüllerin içerisinde siyah renkli bezelye benzeri, 5-7 mm boylu tohumlar oluşmaktadır. Kabalak ve Sarıklı köklü bitkiye, farklı yörelerde verilen, diğer isimleridir. 1100 metre yüksekliklere kadar çayırlık ve bataklık arazilerde doğal olarak yetişmektedir. 

Hem çiçek soğanlarının hem de yeşil aksamı, başta galanthamine olmak üzere birçok önemli alkoloidi içermesi nedeniyle tıbbi aromatik bitki olarak kullanılmaktadır. İçerdiği alkoloidler bakımından tıbbi aromatik olarak kullanılan soğanlı bitkilerin başında gelmektedir. Bu alkoloidler çok yönlü farmakolojik etkilere sahiptir. 

Bununla birlikte galanthamine alkoloidi çağımızda yaygın olarak görülen özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan alzheimer tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunlarla birlikte bitkiden elde edilen etanol virüslere karşı etkili olmaktadır. Bu kapsamda, göl soğanları alkoloid tesislerinde bazı işlemlerden geçirilerek alkoloid elde edilir. Ardından bu alkoloidlerle ilaç fabrikalarında ilaçlar üretilmektedir. 

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz