Altuğdan, Tarım, Fidan A.Ş. ve Raylı Sistem açıklaması - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Altuğdan, Tarım, Fidan A.Ş. ve Raylı Sistem açıklaması EKONOMİ

Altuğdan, Tarım, Fidan A.Ş. ve Raylı Sistem açıklaması

Altuğdan, Tarım, Fidan A.Ş. ve Raylı Sistem açıklaması

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, gazetecilerle bir araya gelen Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve raylı sistem projeleriyle ilgili de konuştu.

ADAYORUM / ÖZEL HABER

Altuğ yaptığı açıklamada: “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak siz bu işi yapan üyelerimizin firmalarıyla rekabet mi edeceksiniz? Tarım A.Ş. ve Fidan A.Ş. gibi kuruluşları rekabet için kurmadığını tam aksine bu işleri yapan firmalara destek vermek ve onların ürünlerini pazarlamak adına bu firmaların kurulduğu söylendi.

SATSO olarak şu anda yapılanları takip ediyoruz. Büyükşehir bu konuda kuruluş çalışmalarına devam ediyor. Biz kendilerine, üyelerimizin bu rekabet şartlarında ezilmemesi ince çizgimiz olduğunu kendilerine ifade ettik.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili yetkilileri de hassasiyetimizi anladıklarını ve tam aksine Sakarya’daki firmalara ve sektöre destek vermek amacıyla firmaların planlandığı bizlere anlatıldı.” Diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin bir süre önce açıkladığı hafif raylı sistem konusuna da değinen SATSO Başkanı Akgün Altuğ açıklamalar yaptı.

Altuğ: “Türkiye’ye baktığımızda modern şehirlerde raylı sistemleri görüyoruz. Bu sistemler artık bu şehirlerin olmazsa olmazları durumundalar.

Şehrin merkezinden öncelikli olarak yeni yerleşim merkezine (Karaman, Camili, Korucuk) uzanan, şehrin ana arterlerini birbirine bağlayan bir raylı sisteme ve bu projeye destek veririz.

Sakarya’nın ekonomik olarak rekabet halinde olduğu bütün şehirlerde raylı sistem var. Bu sistemler hem trafiği rahatlatmak hem de şehrimizi gelecek yıllara taşımak açısından çok önemli. Büyükşehir'in raylı sistem projesine destek veriyoruz." dedi.

AKGÜN ALTUĞ'UN AÇIKLAMASININ DİĞER ÖNE ÇIKAN NOKTALARI İSE ŞU ŞEKİLDE:;

VERGİ İADESİ KONUSU

"Şehrin en büyük probleminden ve hatta en büyük problemin bu olduğunu söyledik. Sakarya iktidar partisine kuruluşundan beri en fazla destek veren şehirlerden biri fakat verdiği desteğin karşılığında yatırım veya ilgi alamamış bir şehir.

Biz bununla ilgili büyükşehir belediyesi ya da belediye seçimlerinden önce şehrin bütün meslek örgütü başkanlarıyla birlikte yeni seçilecek başkana verilecek bir manifesto hazırlığı yaptık. Bu sorunun çözülmezse Sakarya’daki problemlerin çözülmez çok net bir şekilde söyledik.

Türkiye’de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan kaç firma var. Bence çok fazla değildir. Özellikle otomobil üreten firma var. Toyota’sı, Tofaş’ı, Renault’u, Ford’u vesaire çoğunluğu bu bölge de zaten. Bunların haricinde kimya firmaları birkaç tane.

Bence 15 taneyi geçmez. Şöyle bir noktaya geldiğimiz zaman bir çözüm önerdik. Sayın Cumhurbaşkanı desin ki 1 milyar dolar ihracatı aşan firmaların ihracattan dolayı alacakları katma değer vergisi iadelerini merkez ödesin. Merkez Ankara’dan alsınlar. Dolayısıyla o ilin artısına hiç dokunulmasın. Diğer iller bu konuda kazançlı bir tek problemli olan il Sakarya."

TOYOTA'YA HAKSIZLIK YAPIYORUZ

"Sakarya’da böyle bir dezavantajı avantaja çevirsin. Bunu ben hem Ekrem başkana hem de diğer ilgililere çoğu kez anlattım. Geçen hafta yine bunu Ekrem başkana bunu çözdüğümüzde Cumhurbaşkanımız böyle bir talimat verdiğinde 15-20 firma kaç tane firma varsa ihracatlarını gidip Ankara’dan alacaklar.

Bu şehir de farklı söylemlere gidiyor. Ben şahit oldum. Şehrin en büyük firması bizim burada olmasına dua etmemiz gereken Toyota için yanlış şeyler konuşuldu. Toyota’yı baş üstünde tutmamız gerekiyor. 6 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. 4,5 milyar dolar ihracat yapıyor.

Dünyanın sıfır hatayla araç üreten tek fabrikası övünecek bir şey Sakarya’da biz Toyota’yı tukaka haline getirdik. Ne yapsın insanlar. Bunları yaptılar ceza mı ödesinler. Toyota’ya karşı bu tür yanlış söylemlerde bulunuyor ve bizi çok üzüyor. Çözüm Toyota’da değil çözüm siyasette. Siyasette zaten Cumhurbaşkanımızın dudaklarının arasında. Bence çok kolay çözülebilecek bir sorun."

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz