YİNE YENİ YENİDEN… - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
Altuğ BALCIOĞLU

Altuğ BALCIOĞLU

altugbalcioglu@gmail.com

YİNE YENİ YENİDEN…

YİNE YENİ YENİDEN…

Altuğ BALCIOĞLU

Uzun bir klavye ve cümle ağırlığı tartımı arasının ardından; boş beyaz ekrana düşünceler içerisinde bön bön bakmayı garip bir panik duygusuyla birlikte yaşamaktayım. Böyle bir dönemde ne yazılır ne çizilir, bulması çok da güç olmasa gerek. Memleket, ‘mevzu’ kaynıyor. Geneli de, yereli de pek bir canlı. Kimsenin kalbini kırmadan, bolca eleştiri; yerini bulursam ‘takdir belgeli’ nükteler okuyacağınız bir köşe olması dileğiyle…

Eğer bu yazıyı okumaya başladıysanız, şimdiden kolay gelsin hepimize.

Pandemic olaylar şehri

Wuhan bu kadar çekmiş midir, tam olarak emin değilim gerçekten. Şehrimiz aylardır bu lanet virüs tarafından saldırıya uğrar durumda. Geçtiğimiz Mart ayından bu yana, fantastik filmlere taş çıkartır boyutta ütopik olaylar yaşıyoruz. Bu fantastik günlerin fantastik kahramanları olan ‘sağlık emekçilerimize’ büyük bir minnet borçluyuz.

İlimizde de büyük fedakarlıklarla, çok iyi bir iş çıkartmıştık. ‘Korkunç Aralık’ ardından vaka sayılarında büyük bir gerileme ve ardı ardına kapanan yoğun bakımlar ile morallerimiz tazelenmiş, gelmekte olan yaz günlerine heyecan içinde bakar olmuştuk ki... Son açıklanan acı manzara hayallerimizi başka baharlara doğru iteledi. ‘Kongreler, uçaklar, iktidar yakını cenazeler’ konuşurken, yeni normalleşme eşiğine gelmiştik...

VAR’a gidemiyor, vaka sayısını YSK’ya yeniden saydıramıyoruz.

Bence bizdeki vaka sayıları doğru, fakat bu kadar garipliği bir anda kaldıramayan bünyem; şu komplo teorisinde ısrarcı:

“Diğer şehirlerin verileri doğru mu?”

‘Yüz binde doksan dokuz’: Kocaeli vaka sayısı, küçük bir farkla açılmalara yetti...

Elektrik faturası verisi alınamayan, geniş ailelerin birlikte yaşadığı Doğu İlleri: MASMAVİ, turizm kentleri; her biri maşallah açılışa hazır, oteller dipdiri.

Cumartesi günü serbest bırakılan saatlerin mantığı ise beyin zarımı zorluyor. Piknik alanları dolabilir, İzmit açık; cumartesi tüm Sakarya; Kerpe, Kefken, Cebeci, 41 Burda, Ormanya, Maşukiye ilimizden akına uğrayacak. Bölge illerinin sosyal yaşamları, Kadıköy’e kadar doğal bir aura oluştururken; bu akıl almaz karar ilimizdeki karantina sürecinin uzamasına yol açabilir. Aylardır süren hizmet sektörü özlemi, Covid trajedisi ile yeniden uzun süreli sonlanabilir!

Bursa iskenderini restaurantta yiyip geri dönmeniz cumartesi gününüz için sorun olmayacak. Tam kapanma ve il tecridi şarttı fakat biz, büyük bir başarı hikayesini yeniden kaçırmak üzereyiz.

Yavaş yavaş ölüyor

Bu mevzu sürekli klavyemde olacak. Marka caddemiz bir tane. Fakat sonlandırmak için yapmadığımız şey kalmadı, yine de liberal ekonomi çarklarında iyi dayanıyor. Çark caddesine her bakışımda bir hüzün falan değil baya baya kızgınlık hissediyorum artık!

Büyük bir tabela kirliliği, yoğun beyaz ışık kullanımı, mağaza önlerinde Bağcılar esintili, kötü ses sistemli anonslar, üçüncü sınıf müzikler, işportadan bozma dükkanlar, birbiri ardına kaçan dünya markaları, engelli düşmanı kaldırımlar; ben saymaya yoruldum ve utandım. Aklımda onlarca şey var şu cadde ile ilgili. Dinleyene, anlatıp; dinlemeyen için tarihe not düşeceğim şu sayfada. Basit ve dikkatli çözümlerle, AVM’lerin masasına meze olmadan kurtarabiliriz hala bu caddeyi; yeter ki irade ve kararlılık olsun.

Yazarın Fav’ı

Levent Gültekin

"Erbakan’ın 40 yıllık siyasi hayatından yüzde 20 oyu zor aldı, ondan ayrılanlar ‘demokratız, laikiz’ diyerek oylarını arttırabildiler. Bugün ise muhalefet biz muhafazakârız diyerek oyunu arttıracağını sanıyor. Türkiye seçmeni dindar değil demokrat, dürüst, ilkeli siyasetçi arıyor."

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz

Yazarlar