AK Parti'de ihraçların sebebi belli oldu... - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
AK Parti'de ihraçların sebebi belli oldu... SİYASET

AK Parti'de ihraçların sebebi belli oldu...

AK Parti'de ihraçların sebebi belli oldu...

AK Parti'de önceki günlerde gerçekleştirilen MYK toplantısından sonra eski başbakan Ahmet Davutoğlu, eski AK Parti milletvekilleri Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı için alınan ihraç kararının nedeni belli oldu.

Kararın altında yatan temel nedenin ise özellikle Davutoğlu’nun son bir haftada sosyal medya ve basında yaptığı tehdit içeren açıklamaların etkili olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen AK Parti MYK toplantısında Ahmet Davutoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Abdullah Başçı ve Selçuk Özdağ’ın partiden ihraç talebiyle merkez disiplin kuruluna sevk kararının gerekçesinin son bir haftada sosyal medya ve basında yaptığı tehdit içeren açıklamalar ve partiyi itham eden ifadeler olduğu belirtildi.

İHRAÇLAR DEVAM EDECEK

İhraç kararında parti tüzüğünün 117-7 maddesince basın- yayın organlarından parti hakkında açıklama yapanlarla ilgili disiplin sürecinin başladığı ifadesi yer aldı. AK Parti kaynakları “Sosyal medya hesaplarından ve basın yayın organlarıyla partiyi küçük düşürücü bir takım beyanlarda bulunuldu. O nedenle tedbirli ihraç kararı verildi” dedi. İhraçların kongre süreci boyunca il ve ilçelerde de devam edeceği öğrenildi.

SÜREÇ HAKKINDA KONUŞTU

Öte yandan önceki MYK toplantısında Davutoğlu ve diğer 3 ismin parti hakkındaki söylemleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan “Teşkilat disiplini açısından izah edilebilirliği yok. Teşkilatın huzurunu da bozuyorlar. Eğer gereği yapılmazsa inandırıcılığımızı kaybedebiliriz” dediği öğrenildi.

'DANIŞIKLI DÖVÜŞ' İTHAMLARI

Parti kurmayları ise Erdoğan’a “Teşkilat mensuplarını, partiyi ve Cumhurbaşkanı’nı bu kadar ağır bir şekilde itham etmek artık son nokta. Disipline sevk etmeliyiz. Biz gerekli adımları atarsak bunların bize zarar verme potansiyelleri de minimalize olacaktır. Bu kadar ağır ithamlara tepkimizi koymazsak danışıklı dövüşmüş gibi algılanabilir. Hatta ‘Bunlara bir yol mu açılıyor?’ gibi pek çok şey kulağımıza geldi. Programlarına davet ederken ‘Cumhurbaşkanı burayı destekliyor bak. Bir şey demiyor’ diye yansıtılıyor” şeklinde bilgi verdi.

30 GÜNLÜK SÜRE BEKLENİLMEYECEK

Kesin ihraç talebiyle alınan karar disiplin kurulu tarafından da hızla uygulamaya koyuldu. Kurula sevk edilen isimlere 7 gün içerisinde kurula savunma yapmaları için çağrıda bulunulacak. Bir haftalık yasal sürenin tamamlanmasının ardından, disiplin kurulu 30 gün içerisinde karar verebilecek. AK Parti kulislerinden edinilen bilgiye göre 30 günlük süre kullanılmayacak.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz