99 Depremini Yaşayan Binalar Büyük Risk Taşıyor - Adayorum Sakarya'nın Haber Sitesi
99 Depremini Yaşayan Binalar Büyük Risk Taşıyor GÜNCEL

99 Depremini Yaşayan Binalar Büyük Risk Taşıyor

99 Depremini Yaşayan Binalar Büyük Risk Taşıyor

Prof. Dr. Naci Çağlar “ Halen bir Deprem Senaryomuz yok. Bir an önce yapılmalı. 1999’u yaşamış ve öncesinde yapılmış her bina büyük risk taşıyor” dedi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bünyesinde kurulan Deprem Çalışmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi (DAMER) Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Çağlar “ Halen bir Deprem Senaryomuz yok. Bir an önce yapılmalı. 1999’u yaşamış ve öncesinde yapılmış her bina büyük risk taşıyor” dedi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından oluşturulan DAMER ( Deprem Çalışmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi ) Elazığ’da yaşanan depremi ve sonrasında oluşan hasarı yerinde incelemek üzere Elazığ ve Malatya’da bir takım incelemeler yapmıştı. Bu gün düzenlenen toplantı ile hem Elazığ Depremi hemde Sakarya’da ki deprem risklerinin derlendiği bir sonuç raporu hazırlayan Merkez çok önemli uyarılarda bulundu.

DAMER Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Çağlar; “Genelde aslında bunlar biliniyor. Konuşmanın yanında müdahale vakti geldi de geçiyor. Bu riskin azaltılması gerekiyor. Yeni yapılacak binalarda da deprem yönetmeliğine uygun binalar yapılmalı. Deprem Yalova’da olsa, İstanbul’da da olsa en çok etkilenecek şehir Sakarya” dedi.

Çağlar; üzerinden geçen 21 yıla ve İstanbul gibi şehirlerde olmasına rağmen Sakarya’da halen bir deprem senaryosunun hazırlanmadığına değinerek “Birçok ilde deprem senaryoları yapıldı. İstanbul’da hem il hem de ilçe bazında deprem senaryoları yapıldı. Sakarya’da bu halen olmadı. Sakarya’da mutlaka “Deprem Senaryosu” yapılmalı. Bu anlamda hem zemin özelliğini bilerek hem de üzerindeki yapı analizi çıkartarak olası bir depremde hasarın ne boyutta olacağı, hangi mahallenin hangi sokağın nasıl bir tehlike taşıdığı ortaya konulmalı. Hasarın nerede ve ne kadar olacağı gibi ön bir tahmini ortaya koyan bu çalışma mutlaka Sakarya’da olmalı.” dedi.

Yorum Ekle

Adınız / Rumuz

Yorumunuz